Stwierdzenie „Sport to zdrowie” nie jest wcale przesadzone. To nie tylko w efekcie zgrabna sylwetka, dobra sprawność fizyczna i samopoczucie psychiczne, ale również mniejsze ryzyko zachorowania na raka.
Badania naukowe dowodzą, że regularne ćwiczenia fizyczne chronią organizm przed powstawaniem w nim różnego rodzaju nowotworów. Jest to również doskonała profilaktyka i konieczne rozwiązanie po leczeniu tego schorzenia. Naukowcy twierdzą, że lepszy metabolizm, jaki ma miejsce w momencie uprawiania jakiegoś sportu, przyczynia się do zapobiegania np. rakowi jelita grubego. Potwierdzają również, że powrót do zdrowia po leczeniu onkologicznym raka piersi, jest szybszy u pacjentek, które systematycznie wykonywały ćwiczenia. Ponadto w wyniku badań naukowych odnotowano poprawę samopoczucia u osób leczonych paliatywnie z rakiem płuc, które wykonywały treningi fizyczne raz w tygodniu. Oczywiste jest, że ruch powoduje zmiany w organizmie na poziomie komórkowym, dzięki którym wszystkie jego układy pracują wydajniej. Wysiłek fizyczny, przede wszystkim pobudza do działania system immunologiczny i za jego sprawą wzrasta ilość limfocytów czy granulocytów. Niszczą one komórki zainfekowane lub po prostu inne, takie jak nowotworowe. Aktywność fizyczna to nie tylko lepsza odporność organizmu na wysiłek, ale również na stres, który przyczynia się do powstawania wielu rodzajów raka. Wystarczy spojrzeć na efekty pracy zawodników sportowych, korzystając z Fortuna kod promocyjny. Regularne treningi i mecze pozwalają im na wysoką wydajność gry. Choroby omijają ich szerokim łukiem, a jeśli się zdarzają, to mają większą siłę do ich zwalczania.
Sportowe zalecenia Światowego Funduszu Badań nad Rakiem
Zgodnie z zaleceniami Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, aktywność fizyczna powinna być stałym elementem codziennego życia każdego człowieka. Każdy może dobrać jej rodzaj do swoich możliwości i upodobań, ale powinny to być, przede wszystkim regularne, umiarkowane ćwiczenie przez minimum 30 minut dziennie. Należy unikać siedzącego trybu pracy i życia. Ruch plus odpowiednie odżywianie są lepsze i skuteczniejsze w profilaktyce raka niż łykanie pigułek czy picie naparów ziołowych. Brak systematycznego zużywania nagromadzonych kalorii prowadzi do otyłości i w efekcie do poważnych chorób, takich jak cukrzyca, zawał czy udar. Narażony na uszkodzenia jest również układ kostny. Warto o tym pamiętać w erze pracy zdalnej, która przykuwa tysiące osób do foteli i biurek. Nowotwory karmią się niezdrowym jedzeniem, brakiem ruchu i stresem. Aktywność fizyczna przyczynia się do samozadowolenia, poprawy funkcjonowania wszystkich układów w organizmie i poczucia radości życia. Umiarkowany ruch jest konieczny jako zabezpieczenie przed rakiem, wsparcie w czasie jego leczenia i powrotu do zdrowia, a nawet w momencie, gdy nie ma już na to szans.
Naukowe badania dowodzą, że siedzący lub leżący tryb życia sprzyja rozwojowi nowotworów. Dlatego zalecane jest regularne wykonywanie ćwiczeń przez co najmniej 30 minut dziennie, dzięki którym organizm uruchamia odpowiednie systemy obronne, chroniące go przed powstawaniem w nim raka.