Rak prostaty

Rak prostaty inaczej rak stercza lub gruczołu krokowego to aktualnie najczęściej wykrywana choroba nowotworowa wśród mężczyzn w naszym kraju. Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru, w Polsce co roku rejestruje się ok. 19 tys. zachorowań na ten nowotwór i 6 tys. zgonów.

Rak gruczołu krokowego to nowotwór, który dotyka głównie mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia, ponieważ to właśnie tym wieku odnotowuje się ok. 87 % zachorowań, z czego 50% z nich przypada po 70 roku życia. Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka prostaty oprócz wieku istotną rolę odgrywa również obciążony wywiad rodzinny ponieważ u mężczyzn, u których ojciec lub brat mieli zdiagnozowany ten typ nowotworu ryzyko zachorowania wzrasta nawet 10-krotnie.

Postawienie diagnozy raka prostaty  we wczesnym stadium zaawansowania, tzn. w takim, w którym choroba ogranicza się wyłącznie do gruczołu krokowego i nie zdążyła dać przerzutów daje dużą szansę na wyleczenie, dlatego też nie powinno się bagatelizować objawów mogących świadczyć o chorobie.

Podstawę leczenia raka prostaty stanowi najczęściej zabieg chirurgiczny, który aktualnie można przeprowadzić technikami małoinwazyjnymi takimi jak laparoskopia czy system wsparcia chirurgicznego da Vinci. Wykonanie operacji robotem da Vinci niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjentów wśród, których najczęściej wymienia się mniejszy uraz chirurgiczny, a co za tym idzie mniejsze dolegliwości bólowe, mniejszą utratę krwi, niższe ryzyko powikłań i infekcji, minimalizację skutków ubocznych operacji takich jak problemy z nietrzymaniem moczu czy erekcją, jak również szybszą rekonwalescencję i powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych.

Dowiedz się więcej o raku prostaty

Rak prostaty jest bardzo podstępnym typem nowotworu ponieważ przez kilkanaście lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do czasu wystąpienia typowych objawów choroby może rozwijać się w sposób bezobjawowy.
Wczesne wykrycie raka prostaty to szansa na wysoką skuteczność leczenia dlatego tak ważne są regularne wizyty u urologa, oznaczanie poziomu PSA (swoistego antygenu gruczołu krokowego) oraz szybkie reagowanie na niepokojące objawy takie jak częstomocz, krew w moczu lub w spermie, osłabiony strumień moczu, czy bolesność podczas jego oddawania.
Badanie PSA to inaczej oznaczenie z krwi poziomu antygenu gruczołu krokowego. Antygen prostaty to białko produkowane przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego a jego podwyższone wartości mogą świadczyć zarówno o raku prostaty jak i o chorobach nieonkologicznych takich jak łagodny rozrost gruczołu krokowego, czy zapalenie prostaty.
Wybór odpowiedniej ścieżki leczenia raka prostaty zależy od wielu czynników, wśród, których pod uwagę najczęściej bierze się  stopień zaawansowania choroby, charakterystykę patomorfologiczną guza, ocenę ryzyka dokonywaną w oparciu o poziom stężenia PSA oraz skalę Gleasona, a także wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia  jak i rokowania dotyczące wyleczenia i ewentualnego przeżycia.
Operacyjne leczenie raka prostaty z  wykorzystaniem  robota da Vinci to aktualnie najbardziej zaawansowana technologicznie metoda, łącząca w sobie zalety chirurgii minimalnej inwazyjnej z precyzją wykonania zabiegu. W przeciwieństwie do innych technik operacyjnych takich jak metoda otwarta, czy laparoskopia, chirurg nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale przeprowadza operację z poziomu specjalnej konsoli, za pomocą której steruje ramionami robota.
Zdolność do satysfakcjonującego życia seksualnego po operacyjnym usunięciu raka prostaty zależy od wielu czynników, wśród których na pierwszym miejscu wymienia się stopień zaawansowania nowotworu, a co się z tym konieczność lub jej brak usunięcia pęczków naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za erekcję.
Rokowania przy raku prostaty zależą od wielu czynników wśród, których najczęściej wymienia się wiek pacjenta, metodę leczenia oraz reakcję organizmu na zastosowaną terapię, ale przede wszystkim stopień zaawansowania nowotworu w momencie stawiania diagnozy.