Rak prostaty
Rak prostaty inaczej rak stercza lub gruczołu krokowego to aktualnie najczęściej wykrywana choroba nowotworowa wśród mężczyzn w naszym kraju. Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru, w Polsce co roku rejestruje się ok. 19 tys. zachorowań na ten nowotwór i 6 tys. zgonów.
Rak gruczołu krokowego to nowotwór, który dotyka głównie mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia, ponieważ to właśnie tym wieku odnotowuje się ok. 87 % zachorowań, z czego 50% z nich przypada po 70 roku życia. Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka prostaty oprócz wieku istotną rolę odgrywa również obciążony wywiad rodzinny ponieważ u mężczyzn, u których ojciec lub brat mieli zdiagnozowany ten typ nowotworu ryzyko zachorowania wzrasta nawet 10-krotnie.
Postawienie diagnozy raka prostaty we wczesnym stadium zaawansowania, tzn. w takim, w którym choroba ogranicza się wyłącznie do gruczołu krokowego i nie zdążyła dać przerzutów daje dużą szansę na wyleczenie, dlatego też nie powinno się bagatelizować objawów mogących świadczyć o chorobie.
Podstawę leczenia raka prostaty stanowi najczęściej zabieg chirurgiczny, który aktualnie można przeprowadzić technikami małoinwazyjnymi takimi jak laparoskopia czy system wsparcia chirurgicznego da Vinci. Wykonanie operacji robotem da Vinci niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjentów wśród, których najczęściej wymienia się mniejszy uraz chirurgiczny, a co za tym idzie mniejsze dolegliwości bólowe, mniejszą utratę krwi, niższe ryzyko powikłań i infekcji, minimalizację skutków ubocznych operacji takich jak problemy z nietrzymaniem moczu czy erekcją, jak również szybszą rekonwalescencję i powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych.