Bezpłatny webinar live!

Łagodne i złośliwe guzki tarczycy – objawy, diagnostyka, nowoczesne leczenie
16 maja 2022 r. godz. 19:30

Rak szyjki macicy

Z uwagi na fakt, że onkogenne wirusy HPV przyczyniają się do 99% wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy to szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest aktualnie najskuteczniejszą formą ochrony przed zachorowaniem na ten typ nowotworu.
Metoda leczenia raka szyjki macicy dobierana jest indywidualnie w zależności od stadium zaawansowania choroby nowotworowej, które ocenia się na podstawie stopnia naciekania szyjki macicy oraz okolicznych narządów jak również zależy od faktu pojawienia się przerzutów i ogólnego stanu zdrowia pacjentki.
Od kilku lat badanie cytologiczne opisywane jest według systemu Bethesda a nie tak jak wcześniej według V-stopniowej skali Papanicolau. System Bethesda pokazuje jaki jest typ preparatu, jego jakość i ogólna charakterystyka ale dla kobiet najważniejszym jest kryterium F, czyli opis i interpretacja wyniku.
Podstawę diagnostyki raka szyjki macicy stanowi badanie cytologiczne, podczas którego za pomocą małej szczoteczki pobierany jest nabłonek z tarczy i szyjki macicy, utrwalony na szkiełku mikroskopowym, a następnie poddawany ocenie cytologa.
Rak szyjki macicy to podstępny nowotwór, który przez wiele lat może rozwijać się w sposób bezobjawowy powodując w tym samym czasie niekontrolowany rozrost nabłonka płaskiego komórek szyjki macicy.
Do czynników rozwoju raka szyjki zalicza się przede wszystkim zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który przenoszony jest drogą płciową ale również podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą zakażonej osoby.