Rak prostaty – objawy

Rak prostaty jest bardzo podstępnym typem nowotworu ponieważ nawet przez kilka lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do czasu wystąpienia typowych objawów choroby może rozwijać się w sposób bezobjawowy.

Najczęstszymi objawami towarzyszącymi rakowi prostaty są słaby, przerywany strumień moczu oraz jego częste oddawanie. Do pozostałych objawów zalicza się głównie obecność krwi w moczu lub w spermie, nietrzymanie moczu, uczucie parcia na pęcherz, bolesność mikcji czy zaburzenia erekcji. Wymienione wcześniej objawy są charakterystyczne również dla łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, ale niezależnie od tego jaka choroba powoduje ich pojawienie się, należy je zawsze skonsultować z lekarzem urologiem. Zdarza się, że pierwszym objawem raka prostaty, który jest już w stadium zaawansowanym są bóle kostne z uwagi na fakt zlokalizowania się przerzutów nowotworu w kościach. U mężczyzn z przerzutami występują także inne dolegliwości takie jak osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych, porażenie kończyn dolnych spowodowane uciskiem na rdzeń kręgowy, czy powiększenie węzłów chłonnych, które powoduje obrzęki nóg. Kluczową rolę we wczesnym wykryciu raka prostaty i jego skutecznym leczeniu odgrywa profilaktyka, która powinna na trwałe wpisać się w kalendarz, każdego mężczyzny po 40 roku życia w postaci regularnych wizyt u urologa oraz wykonywaniu badania poziomu PSA oraz badania przezodbytniczego.  

Dowiedz się więcej o raku prostaty

Rak prostaty jest bardzo podstępnym typem nowotworu ponieważ przez kilkanaście lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do czasu wystąpienia typowych objawów choroby może rozwijać się w sposób bezobjawowy.
Wczesne wykrycie raka prostaty to szansa na wysoką skuteczność leczenia dlatego tak ważne są regularne wizyty u urologa, oznaczanie poziomu PSA (swoistego antygenu gruczołu krokowego) oraz szybkie reagowanie na niepokojące objawy takie jak częstomocz, krew w moczu lub w spermie, osłabiony strumień moczu, czy bolesność podczas jego oddawania.
Badanie PSA to inaczej oznaczenie z krwi poziomu antygenu gruczołu krokowego. Antygen prostaty to białko produkowane przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego a jego podwyższone wartości mogą świadczyć zarówno o raku prostaty jak i o chorobach nieonkologicznych takich jak łagodny rozrost gruczołu krokowego, czy zapalenie prostaty.
Wybór odpowiedniej ścieżki leczenia raka prostaty zależy od wielu czynników, wśród, których pod uwagę najczęściej bierze się  stopień zaawansowania choroby, charakterystykę patomorfologiczną guza, ocenę ryzyka dokonywaną w oparciu o poziom stężenia PSA oraz skalę Gleasona, a także wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia  jak i rokowania dotyczące wyleczenia i ewentualnego przeżycia.
Operacyjne leczenie raka prostaty z  wykorzystaniem  robota da Vinci to aktualnie najbardziej zaawansowana technologicznie metoda, łącząca w sobie zalety chirurgii minimalnej inwazyjnej z precyzją wykonania zabiegu. W przeciwieństwie do innych technik operacyjnych takich jak metoda otwarta, czy laparoskopia, chirurg nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale przeprowadza operację z poziomu specjalnej konsoli, za pomocą której steruje ramionami robota.
Zdolność do satysfakcjonującego życia seksualnego po operacyjnym usunięciu raka prostaty zależy od wielu czynników, wśród których na pierwszym miejscu wymienia się stopień zaawansowania nowotworu, a co się z tym konieczność lub jej brak usunięcia pęczków naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za erekcję.
Rokowania przy raku prostaty zależą od wielu czynników wśród, których najczęściej wymienia się wiek pacjenta, metodę leczenia oraz reakcję organizmu na zastosowaną terapię, ale przede wszystkim stopień zaawansowania nowotworu w momencie stawiania diagnozy.