Rak prostaty – możliwe formy leczenia

Wybór odpowiedniej ścieżki leczenia raka prostaty zależy od wielu czynników, wśród, których pod uwagę najczęściej bierze się  stopień zaawansowania choroby, stopień złośliwości nowotworu wg skali Gleasona  oraz poziom stężenia PSA a także wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia  jak i rokowania dotyczące wyleczenia i ewentualnego przeżycia.

Rak prostaty – aktywna obserwacja

Aktywną obserwację stosujemy u mężczyzn u których został stwierdzony nowotwór prostaty o niskim stopniu ryzyka.  Metoda ta polega na odbywaniu regularnych wizyt u urologa,  badaniu poziomu PSA jak również kontrolnego wykonywania rezonansu magnetycznego prostaty. W sytuacji kiedy dochodzi do progresji choroby podejmowana jest decyzja o dalszym radykalnym leczeniu.

Rak prostaty – radioterapia i brachyterapia

Radioterapia w postaci teleradioterapii lub brachyterapii to metoda leczenia raka prostaty polegająca na stosowaniu promieniowania, które ma za zadanie zniszczyć komórki nowotworowe . Brachyterapia to zabieg  jednorazowy, który polega na bezpośrednim wprowadzeniu do zmiany nowotworowej lub jej sąsiedztwa źródła promieniotwórczego. Radioterapia jest natomiast techniką naświetlania zmiany nowotworowej promieniami RTG.

Rak prostaty – leczenie operacyjne

Operacyjne leczenie prostaty wykonywane jest tylko u mężczyzn, u których choroba nie zdążyła dać przerzutów odległych np. do kości, czy płuc. Zabieg operacyjnego leczenia raka prostaty polega na wycięciu całości gruczołu krokowego, a także w niektórych sytuacjach również okolicznych węzłów chłonnych. Współczesna medycyna oferuje wiele technik operacyjnego leczenia raka prostaty wśród, których wymienia się technikę klasyczną (tzw. otwartą) ale również zabiegi małoinwazyjne takie jak laparoskopia czy z wykorzystaniem robota da Vinci. Operacje raka prostaty przy wsparciu systemu chirurgicznego da Vinci cechuje minimalizacja urazu chirurgicznego, a co za tym idzie mniejszy odsetek powikłań śród i pooperacyjnych oraz infekcji jak również zmniejszenie bólu pooperacyjnego. Dodatkowo operacja robotyczna pozwala uniknąć problemów pojawiających się po zabiegu takich jak nietrzymanie moczu czy kłopoty z erekcją. Wykorzystanie robota da Vinci do operacyjnego leczenia raka prostaty znacząco wpływa także na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji pacjentów.

Rak prostaty – hormonoterapia

Hormonoterapia to metoda leczenia raka prostaty wykorzystywana głównie u pacjentów z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego. Celem hormonoterapii jest  opóźnienie progresu choroby, łagodzenie jej skutków, zapobieganie ewentualnym powikłaniom oraz zmniejszenie wielkości guza nowotworowego.

Dowiedz się więcej o raku prostaty

Rak prostaty jest bardzo podstępnym typem nowotworu ponieważ przez kilkanaście lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do czasu wystąpienia typowych objawów choroby może rozwijać się w sposób bezobjawowy.
Wczesne wykrycie raka prostaty to szansa na wysoką skuteczność leczenia dlatego tak ważne są regularne wizyty u urologa, oznaczanie poziomu PSA (swoistego antygenu gruczołu krokowego) oraz szybkie reagowanie na niepokojące objawy takie jak częstomocz, krew w moczu lub w spermie, osłabiony strumień moczu, czy bolesność podczas jego oddawania.
Badanie PSA to inaczej oznaczenie z krwi poziomu antygenu gruczołu krokowego. Antygen prostaty to białko produkowane przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego a jego podwyższone wartości mogą świadczyć zarówno o raku prostaty jak i o chorobach nieonkologicznych takich jak łagodny rozrost gruczołu krokowego, czy zapalenie prostaty.
Wybór odpowiedniej ścieżki leczenia raka prostaty zależy od wielu czynników, wśród, których pod uwagę najczęściej bierze się  stopień zaawansowania choroby, charakterystykę patomorfologiczną guza, ocenę ryzyka dokonywaną w oparciu o poziom stężenia PSA oraz skalę Gleasona, a także wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia  jak i rokowania dotyczące wyleczenia i ewentualnego przeżycia.
Operacyjne leczenie raka prostaty z  wykorzystaniem  robota da Vinci to aktualnie najbardziej zaawansowana technologicznie metoda, łącząca w sobie zalety chirurgii minimalnej inwazyjnej z precyzją wykonania zabiegu. W przeciwieństwie do innych technik operacyjnych takich jak metoda otwarta, czy laparoskopia, chirurg nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale przeprowadza operację z poziomu specjalnej konsoli, za pomocą której steruje ramionami robota.
Zdolność do satysfakcjonującego życia seksualnego po operacyjnym usunięciu raka prostaty zależy od wielu czynników, wśród których na pierwszym miejscu wymienia się stopień zaawansowania nowotworu, a co się z tym konieczność lub jej brak usunięcia pęczków naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za erekcję.
Rokowania przy raku prostaty zależą od wielu czynników wśród, których najczęściej wymienia się wiek pacjenta, metodę leczenia oraz reakcję organizmu na zastosowaną terapię, ale przede wszystkim stopień zaawansowania nowotworu w momencie stawiania diagnozy.