Rak prostaty – badanie PSA

Badanie PSA to inaczej oznaczenie z krwi poziomu antygenu gruczołu krokowego. Antygen prostaty to białko produkowane przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego a jego podwyższone wartości mogą świadczyć zarówno o raku prostaty jak i o chorobach nieonkologicznych takich jak łagodny rozrost gruczołu krokowego, czy zapalenie prostaty.

Przyjmuje się, że prawidłowy poziom PSA u mężczyzn nie powinien przekraczać 4.0 ng/ml ale z uwagi na fakt, że poziom tego markera rośnie wraz z wiekiem mężczyzny za prawidłowe wartości uznaje się:  2, 5 ng/ml u mężczyźni w  wieku 40-50 lat, 3, 5 ng/ml u mężczyzn w  wieku 50–60 lat, 4, 5 ng/ml u mężczyzn w  wieku 60–70 lat oraz 6, 5 ng/ml mężczyźni w  wieku 70–80 lat.  

W przypadku otrzymania wyniku badania PSA w przedziale 4-10 ng/ml zleca się wykonanie dodatkowego badania a dokładnie stężenia PSA wolnego. Wolne PSA to około 5-40% PSA całkowitego, dlatego jego wynik wyrażany jest jako procentowy odsetek, i może wynosić PSA wolne < 10% (niskie), które oznacza podwyższone ryzyko nowotworu prostaty oraz PSA wolne > 20% (wysokie) oznaczające niskie ryzyko raka gruczołu krokowego.

Warto pamiętać, że podwyższony wynik PSA nie musi zawsze oznaczać raka prostaty. Natomiast prawidłowy poziom PSA nie może uśpić naszej czujności ponieważ u pacjentów z z prawidłowym poziomem PSA może również wystąpić nowotwór. Dlatego tak ważna jest profilaktyka u mężczyzn po 40 roku życia, w szczególności tych z obciążonym wywiadem rodzinnym, która oprócz oznaczania poziomu PSA powinna uwzględniać regularne wizyty urologiczne i badanie per rectum.

Dowiedz się więcej o raku prostaty

Rak prostaty jest bardzo podstępnym typem nowotworu ponieważ przez kilkanaście lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do czasu wystąpienia typowych objawów choroby może rozwijać się w sposób bezobjawowy.
Wczesne wykrycie raka prostaty to szansa na wysoką skuteczność leczenia dlatego tak ważne są regularne wizyty u urologa, oznaczanie poziomu PSA (swoistego antygenu gruczołu krokowego) oraz szybkie reagowanie na niepokojące objawy takie jak częstomocz, krew w moczu lub w spermie, osłabiony strumień moczu, czy bolesność podczas jego oddawania.
Badanie PSA to inaczej oznaczenie z krwi poziomu antygenu gruczołu krokowego. Antygen prostaty to białko produkowane przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego a jego podwyższone wartości mogą świadczyć zarówno o raku prostaty jak i o chorobach nieonkologicznych takich jak łagodny rozrost gruczołu krokowego, czy zapalenie prostaty.
Wybór odpowiedniej ścieżki leczenia raka prostaty zależy od wielu czynników, wśród, których pod uwagę najczęściej bierze się  stopień zaawansowania choroby, charakterystykę patomorfologiczną guza, ocenę ryzyka dokonywaną w oparciu o poziom stężenia PSA oraz skalę Gleasona, a także wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia  jak i rokowania dotyczące wyleczenia i ewentualnego przeżycia.
Operacyjne leczenie raka prostaty z  wykorzystaniem  robota da Vinci to aktualnie najbardziej zaawansowana technologicznie metoda, łącząca w sobie zalety chirurgii minimalnej inwazyjnej z precyzją wykonania zabiegu. W przeciwieństwie do innych technik operacyjnych takich jak metoda otwarta, czy laparoskopia, chirurg nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale przeprowadza operację z poziomu specjalnej konsoli, za pomocą której steruje ramionami robota.
Zdolność do satysfakcjonującego życia seksualnego po operacyjnym usunięciu raka prostaty zależy od wielu czynników, wśród których na pierwszym miejscu wymienia się stopień zaawansowania nowotworu, a co się z tym konieczność lub jej brak usunięcia pęczków naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za erekcję.
Rokowania przy raku prostaty zależą od wielu czynników wśród, których najczęściej wymienia się wiek pacjenta, metodę leczenia oraz reakcję organizmu na zastosowaną terapię, ale przede wszystkim stopień zaawansowania nowotworu w momencie stawiania diagnozy.