Rak piersi – samobadanie piersi

Samobadanie piersi można wykonać w pozycji leżącej lub stojąc przed lustrem. Pierwszym krokiem jest uniesienie rąk do góry i ocena symetrii i kształtu obu piersi oraz dołów pachowych. W trakcie badania zwracamy również uwagę na brodawki, ich otoczkę, skórę piersi i brodawki jak również na ewentualne płyny wydobywające się z brodawki. Nasz niepokój powinny wzbudzić pojawienie się guzka w obrębie piersi, zmiana kształtu lub wielkości brodawki, zaczerwienienie skóry, pojawienie się tzw. skórki pomarańczowej na skórze piersi, owrzodzenie skóry lub brodawki jak również płyn wydobywający się z brodawki. Niezależnie, który z objawów u siebie zaobserwujecie jego wystąpienie wymaga zawsze konsultacji specjalistycznej, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości pogłębienia diagnostyki.

Samobadanie najlepiej wykonywać tydzień po zakończeniu okresu (w przypadku kobiet miesiączkujących) a kobiety po menopauzie, powinny sobie wyznaczyć jeden dzień miesiąca na wykonanie tego badania.

Pomimo badania piersi we własnym zakresie nie warto zapominać o regularnych badaniach diagnostycznych czyli USG piersi w przypadku kobiet pomiędzy 20 – 40/50 rż. i mammografii u kobiet, które skończyły 50.

U niektórych kobiet, zwłaszcza młodych gruczoł jest na tyle „gęsty” że konieczne jest badanie profilaktyczne rezonansem magnetycznym.

Dowiedz się więcej o raku piersi:

Zgodnie z danymi ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na  świecie, który co roku wykrywany jest u ok. 12% kobiet, odpowiadając rocznie za 1,7 milion zachorowań i ponad 500 tysięcy zgonów
W początkowym stadium rozwoju rak piersi przebiega najczęściej  w sposób bezobjawowy i na tym etapie można go wykryć jedynie na podstawie badań diagnostycznych takich jak USG piersi czy mammografia.
Podstawę diagnostyki raka piersi stanowi wizyta u onkologa lub chirurga, który już podczas badania  palpacyjnego jest w stanie wykryć obecność  guza w piersi i/ lub powiększone węzły chłonne w dole pachowym.
Podstawę wyboru optymalnej ścieżki leczenia w przypadku raka piersi stanowi przede wszystkim wynik badania histopatologicznego, stopień zaawansowania choroby oraz określenie czynników prognostycznych i predykcyjnych.
Chirurgiczne leczenie raka piersi można podzielić na leczenie oszczędzające gruczoł piersiowy (wycinany jest rak piersi w granicach zdrowych tkanek, czyli fragment gruczołu piersiowego ) i leczenie amputacyjne (wycinany/amputowany jest cały gruczoł piersiowy).
Pojawienie się przerzutów w raku piersi to fakt zaawansowanego stadium choroby. Przerzuty w raku piersi lokalizują się najczęściej w pierwszej kolejności w węzłach chłonnych pachowych a wraz z rozwojem choroby powstają tzw. przerzuty odległe w kościach (70-80% przypadków przerzutów), wątrobie, płucach i mózgu.
Najprostszą profilaktyką jest samobadanie piersi, które polega na ich oglądaniu oraz na badaniu dotykowym. Samobadanie piersi warto wykonywać systematycznie co najmniej raz na kwartał i w tej samej fazie cyklu miesiączkowego.
Samobadanie piersi można wykonać w trzech pozycjach: leżącej, w wannie lub stojąc przed lustrem. Pierwszym krokiem jest uniesienie rąk do góry i ocena symetrii i kształtu obu piersi oraz dołów pachowych.