Rak piersi – objawy

W początkowym stadium rozwoju rak piersi przebiega najczęściej  w sposób bezobjawowy i na tym etapie można go wykryć jedynie na podstawie badań diagnostycznych takich jak USG piersi czy mammografia. Najczęstszym objawem klinicznym raka piersi jak natomiast pojawienie się niebolącego, twardego guzka w zewnętrznym górnym kwadracie piersi. Guzek, który początkowo jest niewielkich rozmiarów wraz z upływem czasu może zwiększać swoją objętość, powodując zaciąganie skóry w swoim rzucie, jej owrzodzenie a następnie zniekształcenie obrysów piersi. Innym objawem raka piersi, w przypadku nowotworu umiejscowionego centralnie może być wciągnięcie brodawki sutkowej do środa piersi tzw. inwersja. Do pozostałych objawów raka piersi zalicza się krwisty wyciek z brodawki, owrzodzenie brodawki, zaczerwienienie piersi i jej zwiększone napięcie, pojawienie się asymetrii piersi lub zmiany struktury skóry na piersi oraz powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

W sytuacji zauważenia u siebie guza w obrębie piersi (zwłaszcza w jej części górno-zewnętrznej części) oraz powiększonych węzłów chłonnych pod pachami konieczna jest jak najszybsza wizyta u onkologa celem włączenia diagnostyki i zweryfikowania z jaką jednostką chorobową mamy do czynienia. Warto pamiętać, że  im wcześniej zostanie zdiagnozowany rak piersi,  tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia a nieleczony nowotwór w konsekwencji prowadzi do rozsiewu nowotworowego  i konieczności zastosowania bardziej inwazyjnych form leczenia.

Dowiedz się więcej o raku piersi:

Zgodnie z danymi ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na  świecie, który co roku wykrywany jest u ok. 12% kobiet, odpowiadając rocznie za 1,7 milion zachorowań i ponad 500 tysięcy zgonów
W początkowym stadium rozwoju rak piersi przebiega najczęściej  w sposób bezobjawowy i na tym etapie można go wykryć jedynie na podstawie badań diagnostycznych takich jak USG piersi czy mammografia.
Podstawę diagnostyki raka piersi stanowi wizyta u onkologa lub chirurga, który już podczas badania  palpacyjnego jest w stanie wykryć obecność  guza w piersi i/ lub powiększone węzły chłonne w dole pachowym.
Podstawę wyboru optymalnej ścieżki leczenia w przypadku raka piersi stanowi przede wszystkim wynik badania histopatologicznego, stopień zaawansowania choroby oraz określenie czynników prognostycznych i predykcyjnych.
Chirurgiczne leczenie raka piersi można podzielić na leczenie oszczędzające gruczoł piersiowy (wycinany jest rak piersi w granicach zdrowych tkanek, czyli fragment gruczołu piersiowego ) i leczenie amputacyjne (wycinany/amputowany jest cały gruczoł piersiowy).
Pojawienie się przerzutów w raku piersi to fakt zaawansowanego stadium choroby. Przerzuty w raku piersi lokalizują się najczęściej w pierwszej kolejności w węzłach chłonnych pachowych a wraz z rozwojem choroby powstają tzw. przerzuty odległe w kościach (70-80% przypadków przerzutów), wątrobie, płucach i mózgu.
Najprostszą profilaktyką jest samobadanie piersi, które polega na ich oglądaniu oraz na badaniu dotykowym. Samobadanie piersi warto wykonywać systematycznie co najmniej raz na kwartał i w tej samej fazie cyklu miesiączkowego.
Samobadanie piersi można wykonać w trzech pozycjach: leżącej, w wannie lub stojąc przed lustrem. Pierwszym krokiem jest uniesienie rąk do góry i ocena symetrii i kształtu obu piersi oraz dołów pachowych.