Rak piersi – badania profilaktyczne

Podstawę wczesnego wykrycia raka piersi a co za tym idzie skutecznego leczenia stanowią badania profilaktyczne. Najprostszą profilaktyką jest samobadanie piersi, które polega na ich oglądaniu oraz na badaniu dotykowym. Samobadanie piersi warto wykonywać systematycznie co najmniej raz w miesiącu w tej samej fazie cyklu miesiączkowego. Podczas badania należy zwrócić uwagę na zmiany wielkości i kształtu piersi, wyczuwalne guzki i zgrubienia, zmiany w wyglądzie brodawki, zmiany symetrii i krwisty czerwony lub brunatny wyciek z brodawki jak i na powiększone węzły chłonne pod pachą. Dodatkowo warto przyjrzeć się pieprzykom i przebarwieniom na piersi, czy nie zmieniły swojego kształtu lub nie powiększyły się. W przypadku zaobserwowania jakiejkolwiek niepokojącej zmiany należy skonsultować się z chirurgiem lub onkologiem, który zarekomenduje dalsze postępowanie diagnostyczne.

Ponadto w ramach profilaktyki warto zadbać o regularne wykonywanie raz w roku USG piersi w przypadku kobiet pomiędzy 20. a 40-50  rokiem życia, a po skończeniu 50 rż. o mammografię, która w 90-95% pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian nowotworowych, co determinuje skuteczność leczenia. 

Dowiedz się więcej o raku piersi:

Zgodnie z danymi ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na  świecie, który co roku wykrywany jest u ok. 12% kobiet, odpowiadając rocznie za 1,7 milion zachorowań i ponad 500 tysięcy zgonów
W początkowym stadium rozwoju rak piersi przebiega najczęściej  w sposób bezobjawowy i na tym etapie można go wykryć jedynie na podstawie badań diagnostycznych takich jak USG piersi czy mammografia.
Podstawę diagnostyki raka piersi stanowi wizyta u onkologa lub chirurga, który już podczas badania  palpacyjnego jest w stanie wykryć obecność  guza w piersi i/ lub powiększone węzły chłonne w dole pachowym.
Podstawę wyboru optymalnej ścieżki leczenia w przypadku raka piersi stanowi przede wszystkim wynik badania histopatologicznego, stopień zaawansowania choroby oraz określenie czynników prognostycznych i predykcyjnych.
Chirurgiczne leczenie raka piersi można podzielić na leczenie oszczędzające gruczoł piersiowy (wycinany jest rak piersi w granicach zdrowych tkanek, czyli fragment gruczołu piersiowego ) i leczenie amputacyjne (wycinany/amputowany jest cały gruczoł piersiowy).
Pojawienie się przerzutów w raku piersi to fakt zaawansowanego stadium choroby. Przerzuty w raku piersi lokalizują się najczęściej w pierwszej kolejności w węzłach chłonnych pachowych a wraz z rozwojem choroby powstają tzw. przerzuty odległe w kościach (70-80% przypadków przerzutów), wątrobie, płucach i mózgu.
Najprostszą profilaktyką jest samobadanie piersi, które polega na ich oglądaniu oraz na badaniu dotykowym. Samobadanie piersi warto wykonywać systematycznie co najmniej raz na kwartał i w tej samej fazie cyklu miesiączkowego.
Samobadanie piersi można wykonać w trzech pozycjach: leżącej, w wannie lub stojąc przed lustrem. Pierwszym krokiem jest uniesienie rąk do góry i ocena symetrii i kształtu obu piersi oraz dołów pachowych.