Leczenie raka jelita grubego

Podstawę leczenia raka jelita grubego stanowi leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu guza wraz z marginesem zdrowych tkanek  oraz regionalnych węzłów chłonnych. U pacjentów z miejscowo i regionalnie zaawansowaną chorobą stosuje się leczenie skojarzone w połączeniu z chemioterapią  lub w przypadku chorych z rakiem odbytnicy – z radio lub radiochemioterapią.

W Polsce większość zabiegów operacyjnego leczenia raka jelita grubego przeprowadzana jest na drodze chirurgii klasycznej/otwartej. Aktualnie coraz częściej w operacjach jelita grubego stosuje się metody małoinwazyjne takie jak laparoskopia czy system wsparcia chirurgicznego da Vinci.  Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego pozwala na uzyskanie dobrego wyniku onkologicznego, jak również na dobrą jakość życia pacjentów po zabiegu. Robot da Vinci pozwala na wysoką precyzję zabiegu, a jednocześnie minimalizuje uraz operacyjny, ryzyko wystąpienia powikłań czy ryzyko dużej utraty krwi. Dzięki wykorzystaniu robota da Vinci w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego skraca się także okres rekonwalescencji pacjentów i czas ich powrotu do aktywności życiowej i zawodowej. W zabiegu ze wsparciem robota da Vinci możliwe jest przezwyciężenie wielu ograniczeń sensoryczno-motorycznych. Między innymi dzięki wykorzystaniu zminiaturyzowanych instrumentów, o stopniu ruchomości 560 stopni, czy doskonałe optyce w jakości 3D full HD z możliwością dziesięciokrotnego powiększenia. Te wartości technologii mają duże znaczenie w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego, zwłaszcza podczas preparowania tkanek w wąskich przestrzeniach miednicy lub u pacjentów otyłych.

Dowiedz się więcej o raku jelita grubego

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że szacowana zachorowalność na raka jelita grubego w 2020 r. dotyczyła 20,5 tys. osób. Rak jelita grubego jest aktualnie w Polsce drugą najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych u mężczyzn (ok. 7 tys.) i trzecią u kobiet ( ok. 5,5 tys.).
Rak jelita grubego to podstępny nowotwór, ponieważ we wczesnym stadium zaawansowania choroby nowotwór ten w większości przypadków rozwija się w sposób bezobjawowy. Sygnałem, który powinien wzmocnić naszą czujność onkologiczną jest z pewnością krew na/- w stolcu a także niedokrwistość, która manifestuje się w postaci szybkiego poczucia zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu.
Rak jelita grubego to bardzo niebezpieczny nowotwór, ponieważ w początkowej fazie rozwoju może nie dawać żadnych objawów. Są jednak badania, które przy wystąpieniu niepokojących objawów takich jak zmiana rytmu wypróżnień, nieplanowana utrata masy ciała, występowanie naprzemiennych biegunek z zaparciami, czy stolców „ołówkowatych” oraz krwi w/-na stolcu pomagają wykryć raka jelita grubego nawet we wczesnej fazie.
Szansą na skuteczne wyleczenie tego nowotworu jest jego wykrycie we wczesnym stadium, ale niestety w przypadku ok. 25% pacjentów w Polsce diagnozę stawia się późno, co wpływa na rokowania. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, o które powinno się zadbać już po ukończeniu 40 roku życia.
Podstawę leczenia raka jelita grubego stanowi leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu guza wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz regionalnych węzłów chłonnych. U pacjentów z miejscowo i regionalnie zaawansowaną chorobą stosuje się leczenie skojarzone w połączeniu z chemioterapią lub w przypadku chorych z rakiem odbytnicy – z radio lub radiochemioterapią.
Ponad 80% przypadków zachorowań na nowotwór jelita grubego nie ma związku z predyspozycjami genetycznymi, które odpowiadają za ok. 15-20% przypadków choroby. Do predyspozycji genetycznych zalicza się występowanie raka jelita grubego u członków najbliższej rodziny oraz zespoły genetyczne, które mogą prowadzić do procesu nowotworzenia.