Rak endometrium w liczbach

Rak endometrium inaczej rak błony śluzowej macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 r. choroba ta dotknęła ponad 6,6 tys. Polek, co stanowi 7,2% zachorowań na nowotwory wśród kobiet w naszym kraju. W większości przypadków rak endometrium diagnozowany jest u kobiet w wieku pomenopauzalnym  a  średni wiek w chwili rozpoznania choroby wynosi 62 lata. Postawienie diagnozy raka endometrium we wczesnym stadium zaawansowania, w którym choroba ogranicza się wyłącznie do mięśnia macicy daje szansę na całkowite wyleczenie nowotworu, dlatego też nie można bagatelizować żadnych objawów. Niestety w Polsce na przestrzeni lat 2005-2017 zachorowalność na raka trzonu macicy wzrosła o 44%, a umieralność ponad 120%, co może wiązać się nie tylko z brakiem kontroli ginekologicznych, ale też wpływem czynników ryzyka tej choroby takich jak otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, które są schorzeniami cywilizacyjnymi.

 

0 tyś.
Liczba zachorowań w Polsce w 2020 r.
0 lata
Średni wiek w chwili rozpoznania choroby.
0 %
Wzrost umieralności w Polsce w latach 2005-2017.

Dowiedz się więcej o raku endometrium:

Zgodnie z badaniami, głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka endometrium jest otyłość i choroby jej towarzyszące takie jak cukrzyca czy insulinooporność, które przyczyniają się do nadmiernej produkcji estrogenów odpowiedzialnych za niekontrolowany rozrost błony śluzowej macicy.
Leczenie raka błony śluzowej trzonu macicy obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię, radiochemioterapię oraz chemioterapię a wybór optymalnej formy leczenia uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu.