Rak endometrium – leczenie

Leczenie raka błony śluzowej trzonu macicy obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię, radiochemioterapię oraz chemioterapię a wybór optymalnej formy leczenia uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu. Zabieg operacyjny (tzw. radykalną histerektomię) wykonuje się głównie w przypadku wczesnego zaawansowania raka endometrium i polega on na  radykalnym wycięciu macicy razem z przydatkami  (jajnikami i jajowodami) oraz węzłów chłonnych miedniczych obustronnie. W przypadku raka nieendometrioidalnego niezbędna może być limfadenektomia okołoaortalna.

Leczenie operacyjne można przeprowadzić na drodze chirurgii klasycznej (otwartej), ale również technikami małoinwazyjnymi takimi jak laparoskopia czy z użyciem robota da Vinci. Chirurgia robotyczna niesie wiele korzyści dla pacjentek, począwszy od mniejszych dolegliwości bólowych w porównaniu do operacji metodą klasyczną,  niższego ryzyka powikłań pooperacyjnych i infekcji ze względu na małoinwazyjność i precyzję narzędzi oraz stabilne ruchy robota eliminujące drżenia rąk chirurga, po względy estetyczne i szybszą rekonwalescencję. Fakt, że otyłość jest najczęstszym czynnikiem ryzyka odzwierciedla się w dużej liczbie otyłych pacjentek poddanych leczeniu operacyjnemu z powodu rozpoznania raka endometrium. Największe korzyści z chirurgii robotycznej odnoszą pacjentki otyłe. Lepsza wizualizacja i możliwość dostępu do dołów biodrowych w porównaniu do chirurgii otwartej pozwala na doszczętną resekcję wszystkich podejrzanych zmian. W przypadku tej grupy pacjentek wykorzystanie robota da Vinci oznacza również możliwość skorzystania z zabiegu małoinwazyjnego.

Stopień zaawansowania choroby oceniony po analizie materiału pooperacyjnego pozwala na zakwalifikowanie pacjentki do odpowiedniego leczenia uzupełniającego. Radioterapia czyli napromieniowanie okolicy w której znajdował się nowotwór ma na celu zniszczenie pozostałych komórek nowotworowych natomiast chemioterapia ma zniszczyć szybko dzielące się komórki nowotworowe. Terapię hormonalną (progestageny) stosuje się u pacjentek z przerzutami oraz u młodych kobiet, które planują mieć dzieci. Jest to leczenie oszczędzające z zachowaniem macicy, do czasu wznowy choroby lub zakończenia prokreacji.

Dowiedz się więcej o raku endometrium:

Zgodnie z badaniami, głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka endometrium jest otyłość i choroby jej towarzyszące takie jak cukrzyca czy insulinooporność, które przyczyniają się do nadmiernej produkcji estrogenów odpowiedzialnych za niekontrolowany rozrost błony śluzowej macicy.
Leczenie raka błony śluzowej trzonu macicy obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię, radiochemioterapię oraz chemioterapię a wybór optymalnej formy leczenia uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu.