Rak endometrium – diagnostyka

W diagnostyce raka endometrium wykorzystuje się głównie badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową, które pozwala ginekologowi na ocenę grubości błony śluzowej macicy.

Grubość endometrium u kobiet w wieku reprodukcyjnym jest uzależniona od fazy cyklu miesiączkowego. U kobiet po menopauzie nie powinna ona przekraczać 4mm. Jeżeli w ocenie ultrasonograficznej endometrium będzie poszerzone powyżej wartości norm, należy rozszerzyć diagnostykę.  Pierwszym etapem jest histeroskopia, czyli obrazowanie wnętrza jamy macicy.  Obecne w jamie macicy zmiany są usuwane histeroskopowo i przekazywane do badania histologicznego. W trakcie zabiegu wykonywana jest również abrazja diagnostyczna, czyli pobranie materiału z jamy macicy oraz kanału szyjki macicy do badania mikroskopowego.

W przypadku potwierdzenia raka endometrium w badaniu histopatologicznym zawsze wykonuje się badania obrazowe aby ocenić rozległość procesu nowotworowego w organizmie. Niezbędnymi badaniami są RTG klatki piersiowej oraz tomografia komputerowa miednicy małej i jamy brzusznej.

Dowiedz się więcej o raku endometrium:

Zgodnie z badaniami, głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka endometrium jest otyłość i choroby jej towarzyszące takie jak cukrzyca czy insulinooporność, które przyczyniają się do nadmiernej produkcji estrogenów odpowiedzialnych za niekontrolowany rozrost błony śluzowej macicy.
Leczenie raka błony śluzowej trzonu macicy obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię, radiochemioterapię oraz chemioterapię a wybór optymalnej formy leczenia uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu.