Rak endometrium – czynniki ryzyka

Rak endometrium powstaje na skutek nieprawidłowego procesu rozrostowego komórek błony śluzowej macicy, które wyściełają jamę macicy. Wśród głównych czynników ryzyka raka trzonu macicy wymienia się przede wszystkim otyłość, cukrzycę, nierództwo, długotrwałą estrogenową hormonalną terapię menopauzy, wczesny wiek pierwszej miesiączki, jak również późny wiek wystąpienia menopauzy. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również kobiety z zespołem Lyncha lub zespołem zespół Cowdena oraz te, u których występują cykle bezowulacyjne lub rozpoznano zespół policystycznych jajników. Czynnikiem najbardziej zwiększającym ryzyko zachorowania na raka endometrium jest jednak otyłość ponieważ jak potwierdzają badania[1] otyłość przy wskaźniku BMI> 30 i <35 kg / m2  wiąże się z 2,6-krotnym wzrostem ryzyka raka endometrium, a otyłość olbrzymia, czyli przy BMI> 35 kg / m 2 wiąże się z 4,7-krotnym wzrostem ryzyka w porównaniu z kobietami o prawidłowej masie ciała (BMI <25 kg / m2).  Otyłość centralna inaczej brzuszna również zwiększa ryzyko zachorowania na  raka trzonu macicy od 1,5 razy do prawie dwukrotnie.

[1] Biomarkery otyłości, metabolizm i ryzyko raka: perspektywa epidemiologiczna” (Nimptsch K, Pischon T.)

Dowiedz się więcej o raku endometrium:

Zgodnie z badaniami, głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka endometrium jest otyłość i choroby jej towarzyszące takie jak cukrzyca czy insulinooporność, które przyczyniają się do nadmiernej produkcji estrogenów odpowiedzialnych za niekontrolowany rozrost błony śluzowej macicy.
Leczenie raka błony śluzowej trzonu macicy obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię, radiochemioterapię oraz chemioterapię a wybór optymalnej formy leczenia uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu.