Rak endometrium (trzonu macicy)
Rak endometrium powstaje na skutek nieprawidłowego procesu rozrostowego komórek błony śluzowej macicy, które wyściełają jamę macicy
Rak endometrium inaczej rak błony śluzowej macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet.
Wyróżnia się dwa typy nowotworu raka endometrium. Większość, bo ponad 80–90% wszystkich rozpoznań stanowi gruczolakorak endometrioidalny, występujący głównie u kobiet w okresie menopauzalnym.
Dowiedz się jakie objawy najczęściej obserwowane są u pacjentek, u których diagnozuje się raka endometrium.
W diagnostyce raka endometrium wykorzystuje się głównie badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową, które pozwala ginekologowi na ocenę grubości błony śluzowej macicy.
Wynik patomorfologiczny opisujący raka endometrium dostarcza informacji o typie histopatologicznym (rak endometrioidalny / nieendometrioidalny) oraz o stopniu zróżnicowania histopatologicznego.
Leczenie raka błony śluzowej trzonu macicy obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię, radiochemioterapię oraz chemioterapię a wybór optymalnej formy leczenia uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu.
Zgodnie z badaniami, głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka endometrium jest otyłość i choroby jej towarzyszące takie jak cukrzyca czy insulinooporność, które przyczyniają się do nadmiernej produkcji estrogenów odpowiedzialnych za niekontrolowany rozrost błony śluzowej macicy.